پلکسی رنگی

پلکسی چیست ؟

انواع پلکسی و معرفی آنها

جدیدا نام پلکسی را خیلی بیشتر از قبل می‌شنویم. اما پلکسی چیز جدیدی نیست و حتما تا به حال حداقل یک نمونه از آن را در جا های مختلف مثل ساختمان ها، ادارات، داروخانه ها و…. دیده‌اید. پلکسی نوعی شیشه پلاستیکی است. پلکسی شفافیت شیشه و حتی در بعضی موارد شفافیتی بالاتر از شیشه دارد ولی با انعطاف و استحکامی که دارد می‌تواند در جاهایی که نمی‌توان از شیشه استفاده کرد یا استفاده از شیشه مناسب نیست،‌ مورد استفاده قرار بگیرد.

پلکسی ها عموما در برابر نور خورشید و اشعه ماورا بنفش از مقاومت خوبی برخوردار هستند. یکی از مزیت‌های مهم پلکسی نسبت به شیشه نگهداری گرمایی آن است، به این صورت که در هنگام دریافت نور خورشید، مانند شیشه گرما را به طور کلی انتقال نمی‌دهد و درصد بزرگی از آن را در خود نگاه می‌دارد.

پلکسی به خاطر زیبایی، مقاومت، شفافیت و سبکی در سال های اخیر کاربرد های بسیاری یافته است. از این ماده برای ساخت تندیس‌ها، لوح‌های بزرگداشت و یادبود، ایجاد حائل در بین میزهای کارکنان و ارباب رجوع، تولید انواع  مبلمان، میزها، سایت انواع آینه‌ها،تریبون، ساخت محافظ برای انواع دستگاه ها، تابلو های تبلیغاتی و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود. پلکسی عموما در ضخامت‌ های 1 تا 30 میلی متر در بازار یافت می‌شود. البته می‌توان برای انواع کاربری های مختلف پلکسی را در ضخامت ها و اندازه های مختلف تولید و استفاده کرد.

در زمان خرید پلکسی معمولا در دو طرف ورق، برچسب های کاغذی چسبانده شده تا آن را در مقابل برخورد های احتمالی در هنگام حمل محافظت نماید. این برچسب ها به سادگی از ورق جدا می‌شوند و معمولا تا هنگام آماده شدن کار نهایی، آن را جدا نمی‌کنند. پلکسی به دلیل نرمی خاصی که دارد معمولا قابل برش با کاتر های مخصوص است ولی برای زیبایی و کیفیت بالای برش، معمولا از لیزر برای این کار استفاده می‌شود.

پلکسی گلس

پلکسی گلس چیست ؟

اولین تولید کننده ورق های پلکسی، پلکسی گلس (plexi glass) نام داشت و مردم اولین بار با نام برند پلکسی گلس، این ورق را شناختند. برای همین به پلکسی عموما پلکسی گلس هم گفته می‌شود.

پلکسی یا شیشه کدام بهتر است؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که اگر پلکسی شفافیت شیشه را داشته و مقاومت بالایی هم دارد، چرا به طور کلی آن را جایگزین شیشه نمی کنیم. برای پاسخ به این سوال باید یک نگاه کلی به تفاوت های بین شیشه و پلکسی داشته باشیم و مزیت ها و معایب هر کدام را بشناسیم.

  1. مقاومت گرمایی :‌ مقاومت گرمایی پلکسی ها بسیار بیشتر از شیشه است و معمولا مقدار بسیار کمی از گرما را منتقل می کنند در حالی که شیشه ها عمدتا اکثر گرمای دریافتی را به راحتی منتقل می کنند.
  2. مقاومت در برابر اشعه مضر UV :‌ اشعه ی فرابنفش معمولا باعث تغییر رنگ و شکل در وسایل پلاستیکی و پلمیری می شود. اما پلکسی ها خاصیتی مقاوم در برابر اشعه فرابنفش داشته و حتی اگر سالیان طولانی مقابل نور خورشید باشند، تغییر رنگ نخواهند داد. این ویژگی پلکسی با شیشه ها شباهت دارد.
  3. مقاومت در برابر ضربات ناگهانی :‌ پلکسی ها بسیار مقاوم تر و منعطف تر از شیشه ها هستند. به طوری که گفته می‌شود به طور میانگین پلکسی ها، 11 برابر مقاوم تر از شیشه با ضخامت مشابه هستند. برخی از انواع پلکسی ها وجود دارند که به دلیل مقاومت بسیار بالا به عنوان سپر محافظ پلیس نیز استفاده می‌شوند.
  4. ضریب سختی :‌ همانطور که میدانید شیشه یکی از سخت ترین ماده های موجود در طبیعت است و به سختی می توان روی آن خراش ایجاد کرد. یکی از مزیت های بسیار مهم شیشه نسبت به ورق پلکسی هم همین ضریب سختی بالای آن است که باعث می شود در بسیاری مکان ها شیشه را نتوان با پلکسی جایگزین کرد. پلکسی ها عموما با اجسام تیز قابل خراشیدن هستند و باید در نگهداری آن ها این نکته را در نظر داشت.
  5. وزن :‌ پلکسی ها عمدتا چگالی پایینی نسبت به شیشه دارند و به طور میانگین وزن آن ها نصف شیشه در اندازه مشابه است. همین نکته، حمل و نصب آن ها را بسیار راحت از شیشه می‌کند.
  6. فرم پذیری :‌ میدانیم که شیشه ها، تنها با حرارت های بسیار بالا و ذوب شدن قابل شکل دهی هستند. اما ورق های پلکسی، با حرارت های پایین و حتی بدون حرارت و تنها با فشار قابل خم شدن و تغییر شکل می‌باشند.
  7. ایمنی در برابر آتش سوزی :‌ شیشه ها عموما در مواقع آتش سوزی و در تماس با حرارت مستقیم آتش منفجر می‌شوند که می تواند خطرات جانی در پی داشته باشد. اما پلکسی ها در برابر حرارت مستقیم، به سختی می‌سوزند و سوختن آن ها زیانی برای اطرافیان و محیط زیست ندارد. سوختن ورق های پلکسی با دود همراه نیست.

همانطور که در این مقایسه کوتاه مشاهده کردید، شیشه ها و ورق های پلکسی هر کدام برتری های نسبی به یکدیگر دارند که آن ها را در موقعیت های خاص به بهترین انتخاب ممکن تبدیل می‌کند. اما می توان دید که پلکسی ها،‌ در اکثر موارد می‌توانند به راحتی با شیشه ها جایگزین شوند.

انواع پلکسی از لحاظ شفافیت ‌:

ورق های پلکسی در سه نوع شفافیت مختلف برای کاربرد های مختلف تولید می شوند :‌

  1. پلکسی شفاف :‌ این نوع پلکسی شفافیتی برابر و حتی بالاتر از شیشه داشته و به راحتی می‌توان اجسام مختلف را از طریق آن مشاهده کرد. از این نوع ورق پلکسی در کاربرد های ساختمانی، ساخت انواع حائل، ساخت تندیس و …. استفاده می‌شود.
  2. پلکسی نیمه شفاف یا مات :‌ همانطور که از نام آن برمی‌آید، این نوع پلکسی نیمه شفاف بوده به این صورت که نور را از خود عبور می‌دهد ولی نمی‌توان اجسام را از طریق آن مشاهده کرد. پلکسی مات در دو نوع یک رو مات و دو رو مات در بازار موجود است که می‌تواند برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.
  3. پلکسی کدر یا رنگی : این نوع پلکسی معمولا دارای رنگ های متنوعی است که آن را برای ساخت دکور، انواع مصنوعات، تزئیین غرفه و … استفاده می‌شود . این نوع پلکسی از پرفروش ترین انواع آن است و به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلکسی رنگی به نسبت پلکسی نیمه شفاف، نور کمتری از خود عبور می‌دهد و نمی‌توان اجسام را از طریق آن دید.‌

دیگر انواع پلکسی :‌

پلکسی هایی که در قسمت قبل شناختیم ممکن است در شکل های مختلفی تولید شوند که برخی از این اشکال بسیار پرطرفدار تر و معروف تر از سایرین می‌باشند. در این قسمت نیز به معرفی چند پلکسی پرکاربرد می پردازیم :‌

پلکسی طلایی :‌

این نوع پلکسی را حتما چندین بار مشاهده کرده‌اید، چرا که از آن به صورت گسترده برای ساخت پلاک ها، تابلو ها، لوح های تقدیر، پایه های تندیس و … استفاده می‌شود. پلکسی طلایی در دو نوع خش دار و صاف موجود است. در مواقعی که ممکن است پلکسی زودتر کثیف شود، از پلکسی خش دار و در مواقعی که زیبایی کار اهمیت بالایی دارد از پلکسی صاف استفاده می‌شود. از پلکسی طلایی در ساختمان ها و برای دکوراسیون داخلی در آرایشگاه ها، بنگاه های معاملاتی، شرکت ها و … نیز استفاده می‌شود. برای استفاده های ساختمانی می توان پلکسی های چسب دار تهیه کرد که به علت داشتن چسب در یک روی آن ها، می توان به آسانی آن ها رو دیوار یا سطوح مختلف چسباند.

قیمت پلکسی طلایی :‌

قیمت گذاری پلکسی طلایی با توجه به کیفیت،‌ نوع و موارد استفاده از آن می‌تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی می توان گفت که قیمت پلکسی طلایی از انواع مختلف پلکسی شفاف و مات کمی بیشتر است. البته به دلیل زیبایی فراوان و خیره کننده، پلکسی طلایی می‌تواند قیمت خود را توجیه کند.

پلکسی طلایی

پلکسی نقره ای :‌

پلکسی نقره ای شباهت بسیار زیادی به پلکسی طلایی داشته و عموما کاربری های مشابهی نیز دارند. البته به دلیل استفاده گسترده از پلکسی طلایی و کاهش جذابیت آن، گرایش به سمت استفاده از پلکسی نقره ای بیشر شده و طرفداران زیادی پیدا کرده است.

قیمت پلکسی نقره ای :‌

قیمت پلکسی نقره ای نیز، مانند پلکسی طلایی به جنس و کیفیت پلکسی استفاده شده بستگی دارد و می تواند قیمت های متفاوتی داشته باشد. اما عموما پلکسی نقره ای قیمتی نسبتا پایین تر از پلکسی طلایی دارد.

پلکسی نقره ای

پلکسی آینه ای :‌

همانطور که از نام آن بر می‌آید، این پلکسی برای ساخت آینه ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همان‌گونه که در ساخت آینه های معمولی شیشه ای، از بهترین و شفاف ترین شیشه ها استفاده می‌شود، در ساخت پلکسی های آینه ای نیز از با کیفیت ترین پلکسی های شفاف استفاده می‌گردد. دقیقا مانند ساخت آینه های معمولی برای ساخت پلکسی آینه ای، یک طرف آن را جیوه اندود می کنند تا خاصیت بازتابی و آینه ای به خود بگیرد. به دلیل کیفیت بالای پلکسی های شفاف، معمولا پلکسی آینه ای کیفیتی بالاتر از آینه های شیشه ای داشته و احتمال موج افتادن روی آن ها بسیار کم است. انواع مختلفی از پلکسی آینه ای برای کاربرد های مختلف در بازار موجود است. یکی از جالب ترین انواع پلکسی آینه ای، آينه های بدون بخار هستند که برای استفاده در حمام و خودرو ها بسیار کاربردی و مناسب می‌باشند.

قیمت پلکسی آینه ای :‌

همانطور که احتمالا می‌توانید حدس بزنید، قیمت پلکسی آینه ای از آینه های معمولی کمی بیشتر است ولی عمر و کیفیت بالای پلکسی آینه ای، می‌تواند قیمت آن را توجیه کند. قیمت پلکسی آینه ای با توجه به نوع ورق پلکسی و مقاومت آن می تواند متفاوت باشد.

پلکسی آینه ای

 آپدیت مقاله در 5 تیر 1399

پلکسی یا پلی متیل متا کریلات چیست ؟

پلی متیل متا کریلات (Poly methyl methacrylate)، نامی که بدون شک تا اهل صنعت نباشید به گوشتان نخورده! اما نام “ورق پلکسی گلاس” چطور؟ یقیناً این نام برای شما آشناست. اما آیا چیزی از کاربردهای ورق پلکسی گلاس می دانید؟ و یا با نحوه سفارش و خرید ورق پلکسی گلاس آشنا هستید؟ با انواع ورق پلکسی چطور؟

به طور خلاصه، ورق های پلکسی را می توان یک جایگزین فوق العاده برای شیشه در بسیاری از صنایع معرفی نمود. محصولی پرکاربرد که از صنایع بسته بندی و داروئی گرفته، تا ساخت وسائل فانتزی و دکوری کاربرد داشته و طرفداران خاص خود را دارد.

به همین جهت ما در این مطلب سعی داریم به تمامی سؤالات شما راجع به این محصول شگفت انگیز پاسخ دهیم. در پایان این مطلب شما به خوبی خواهید فهمید که ورق پلکسی گلاس چیست و چه کاربردهایی دارد و یا حتی قیمت ورق پلکسی با چه پارامترهایی تعیین می شود .کافیست با پلکسی روژان همراه باشید.

پلکسی گلاس از کجا بخریم

احتمالاً این سؤال ذهن شما را مشغول خواهد کرد که ورق پلکسی گلاس از کجا بخریم ؟ و یا هنگام خرید این محصول به چه نکاتی باید توجه شود؟

در پاسخ باید بگوئیم یکی از مهمترین نکات در خرید ورق پلکسی گلاس، انتخاب ورقی متناسب با کاربرد مورد نظر شما است. لذا توجه به پارامتر هایی نظیر ضخامت و ابعاد در این انتخاب بسیار اهمیت دارد. و فراموش نکنید لازمه یک انتخاب مناسب، خریداری این محصول از عرضه کنندگان قابل اعتماد در این حوزه است. در همین راستا، پلکسی روژان با عرضه برترین محصولات پلکسی، در معتبرترین برندهای موجود در این حوزه، آماده ارائه مشاوره در زمینه خرید انواع ورق های پلکسی به شما مشتریان عزیز خواهد بود. همچنین لازم به ذکر است، جهت رفاه هرچه بیشتر شما، امکان عرضه محصولات پلکسی بصورت آنلاین و حضوری فراهم می باشد.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *