بلاگ

ورق آکریلیک یا پلکسی گلاس چیست؟

ورق آکریلیک یا پلکسی گلاس چیست؟

اکریلیک که معمولاً پلکسی گلاس نامیده می شود، یک ماده پلاستیکی انعطاف پذیر با طیف گسترده ای از کاربردها و مزایای است. این در رنگ ها و شفافیت های مختلف موجود است. شرکت Rohm and Hass پلاستیک اکریلیک را پس از شروع تولید در سال 1928 در حدود سال 1933 به بازار معرفی کرد. برای اولین بار در طول جنگ جهانی اول برای اقلامی مانند برجک ها، سایبان ها و پنجره های هواپیما استفاده شد.

امروزه اکریلیک بیشتر برای فروش به عنوان ورق در طیف وسیعی از ضخامت ها عرضه می شود، اگرچه ممکن است در اشکال دیگر مانند میله ها یا لوله ها، و در سایر پوشش ها، از جمله مات، آینه ای، و بدون تابش نیز به دست آید. علاوه بر این که اکریلیک در اندازه ها و شکل های مختلف موجود است، ممکن است رنگ آمیزی و شکل داده شود تا با نیازهای خاصی مطابقت داشته باشد. هر انتخابی که به بهترین وجه خواسته های شما را برآورده کند، اکریلیک ماده ای کم هزینه و بادوام برای پروژه شما ارائه می دهد.

اکریلیک ممکن است به طیف گسترده ای از اقلام مفید تبدیل شود، زیرا تعداد زیادی جایگزین را با مزایای فراوانی ترکیب می کند. این در مورد شیشه های پنجره، نمایشگر فروشگاه ها، آکواریوم ها و حتی شیشه های ضد گلوله صدق می کند! صرف نظر از عملکرد، اکریلیک تقریباً یک انتخاب فوق العاده است.

ویژگی های فیزیکی ورق های پلکسی گلاس و اکریلیک

پلاستیک اکریلیک، که گاهی اوقات در اصطلاح رایج به عنوان پلکسی گلاس شناخته می شود، یک هموپلیمر ترموپلاستیک شفاف است. ویژگی‌های خاص این پلاستیک، آن را برای طیف وسیعی از مصارف، از کالاهای معمولی خانگی گرفته تا کابل‌های فیبر نوری که کره زمین را روشن نگه می‌دارند، مناسب می‌سازد. با توجه به این ویژگی ها، اکریلیک در هر دو پروژه صنعتی و پروژه های خودتان بسیار محبوب است:

 • مقاومت بالا در برابر ضربه
 • وضوح نوری عالی
 • مقاومت طبیعی در برابر آب و هوا و محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش
 • ثبات ابعادی فوق العاده
 • سبک وزن
 • مقاومت شیمیایی عالی

مزیت اکریلیک که در بین همه این ویژگی ها بیشتر به آن اشاره می شود دوام آن است. با وجود ارزان بودن، مقاومت آن در برابر ضربه 10 برابر بیشتر از شیشه است. اگر پلاستیک اکریلیک بشکند، احتمالاً به جای تکه‌های تیز و خطرناک، به قطعات لبه‌های صاف تبدیل می‌شود. این ویژگی ها به توضیح اینکه چرا پنجره های ساختمان های تجاری ساخته شده از اکریلیک بسیار رایج هستند کمک می کند.

اکریلیک برای چه مواردی استفاده می شود؟

پلاستیک اکریلیک از جهات مختلفی از جمله استحکام، دوام و شفافیت نسبت به سایر مواد برتری دارد. همچنین بسیار سازگار است، به این معنی که ممکن است در طیف گسترده ای از برنامه ها مورد استفاده قرار گیرد. در اینجا چند تصویر وجود دارد:

 • نورگیرها و همچنین پنجره های تجاری
 • نمایشگرها و تابلوهای خرده فروشی
 • هم تراریوم و هم آکواریوم
 • اقدامات حفاظتی برای صنعت تولید

اگر به دنبال پلاستیک شفافی هستید که شکل آن ساده باشد و دارای سطح بالایی از مقاومت در برابر ضربه باشد، پلاستیک اکریلیک می تواند در نهایت همان چیزی باشد که برای تکمیل پروژه خود به آن نیاز دارید.

 

سوالات متداول درباره ورق اکریلیک و پلکسی گلاس

ورق اکریلیک چیست؟

ورق های پلکسی گلاس اکریلیک ترموپلاستیک اغلب به صورت ورق به عنوان جایگزینی سبک یا مقاوم در برابر شکستگی برای شیشه خریداری می شوند. نام های متعددی از جمله اصطلاحات عمومی اکریلیک، شیشه اکریلیک و پلکسی گلاس برای اشاره به اکریلیک استفاده می شود. پلکسی گلاس، اوونیک کریو اکریلیت، لوسیت، پلاسکولایت، اپتیکس، پرسپکس و نام های تجاری دیگر از جمله آنها هستند.

ضخامت ورق پلکسی گلاس یا اکریلیک چقدر است؟

میزان مقاومت در برابر ضزبه را ضخامت ورق پلکسی گلاس یا آکریلیک تعیین می کند. ضخامت های مختلفی برای ورق های اکریلیک ریخته گری وجود دارد که از 2 میلیمتر تا 10 میلیمتر ضخامت دارند.

قیمت یک ورق اکریلیک چقدر است؟

قیمت ورق پلکسی گلاس یا اکریلیک به ابعاد، ضخامت و حجم آن بستگی ذارذ. برای تعیین قیمت ابتدا باید ابعاد، ضخامت و حجم مورد نیاز خود راتعیین کنید و سپس برای تعیین دقیق قیمت پلکسی گلاس مورد نیاز خود با کارشناسان ما تماس در پلکسی روژان بگیرید تا با مناسب ترین قیمت حجم مورد نیاز شما را تامین کنند.

 

لیست محصولات پلکسی

آیا بین پلکسی گلاس و اکریلیک تفاوتی وجود دارد؟

اکریلیک و پلکسی گلاس هر دو اصطلاحاتی هستند که برای توصیف ورق های اکریلیک شفاف در زمینه های معمولی استفاده می شوند. در ابتدا برای برندی از ورق‌های اکریلیک ریخته‌گری شده شفاف با نام پلکسی گلاس استفاده می‌شد، اصطلاحات پلکسی گلاس و اکریلیک امروزه اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند.

چگونه ورق های اکریلیک یا ورق پلکسی گلاس را با استفاده از ابزارهای ساده برش بزنیم؟

اگرچه پلاکسی روژان تکنیک های پیچیده تری را برای برش و ماشینکاری اکریلیک یا پرداخت پلکسی گلاس ارائه می دهد، این کار ممکن است به راحتی در خانه با استفاده از ابزار ساده انجام شود. کاترهای پلکسی بر و اره مویی تجهیزات رایج برای برش پلکسی گلاس هستند، حتی اگر بهترین گزینه نباشند. اگر نیاز به یک برش ایده‌آل است، بهتر است برش پلاستیک را توسط یک متخصص با استفاده از تجهیزات تخصصی انجام دهید.

نحوه برش اکریلیک یا پلکسی گلاس  با کاتر پلکسی بر

برای برش ورقه های اکریلیک یا پلکسی نازک در یک خط صاف و مستقیم هنگام استفاده از کاتر پلکسی بر، ساده و قابل دسترس است. فقط موارد زیر را انجام دهید:

 • برای مشخص کردن منطقه ای که باید برش داده شود، از یک نشانگر یا خط کش استفاده کنید.
 • یک برش کم عمق با کاتر پلکسی بر خود در آنجا ایجاد کنید. این عمل را چندبار تکرار کنید تا عمق برش بیشتر شود.
 • ورق را طوری روی لبه میز قرار دهید که طرف بریده شده رو به بالا باشد.
 • برای ایجاد یک لبه صاف و مستقیم، ورق را به سرعت و به طور پیوسته روی لبه خم کنید.

برش پلکسی با دست

برش پلکسی گلاس

نحوه برش ورق اکریلیک پلکسی گلاس با دریمل(درمل)

یدریمل (درمل) یکی از راه های برش ورق های اکریلیک (پلکسی گلاس) به اشکال پیچیده است. پس از انجام تمام اقدامات ایمنی لازم، مراحل زیر را انجام دهید:

 • محدوده ای که قرار است برش داده شود را با یک نشانگر علامت بزنید.
 • ورق اکریلیک (پلکسی گلاس) را محکم ببندید – این کار باعث می شود که برش تمیزی داشته باشید و از آسیب دیدگی جلوگیری کنید
 • مقدار سرعت را بر روی شش یا هشت در درمل خود تنظیم کنید.
 • برش را به تدریج انجام دهید و از آب استفاده کنید تا از گرم شدن بیش از حد قطعه و تاب برداشتن ورق اکریلیک جلوگیری کنید.
 • اگر روی لبه ورق اکریلیک آثار اره وجود داشت، میتوانید از یک سمباده نرم برای حذف لبه های آسیب دیده استفاده کنید.

در حالی که می‌توانید پلاستیک‌های اکریلیک را خودتان برش دهید، برای اطمینان از انجام صحیح فرآیند برش در بار اول، از متخصصان کمک بگیرید. ماشینکاری ورق های اکریلیک (پلکسی گلاس) توسط یک متخصص، برش تمیز، پرداخت مناسب و مهمتر از همه ایمنی کلی شما را تضمین می کند.

درباره ورق آکریلیک بیشتر بدانیم:

کاربرد پلکسی گلاس در ساختمان‌های مسکونی
چگونه پلکسی گلاس را تا کنیم؟
توضیح نحوه کار با ورق های پلکسی گلاس
حکاکی روی پلکسی گلاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *