بلاگ

تفاوت پلی کربنات با پلکسی

پلی کربنات با پلکسی

شاید برای شما هم تفاوت پلی کربنات با پلکسی گلاس سوال باشد. این ورق ها ویژگی ها و کاربردهای متفاوتی دارند. دلیل مقایسه این دومتریال از طرف اکثر افراد این است که ظاهرا شبیه به هم هستند.

تفاوت پلی کربنات با پلکسی

به صورت خلاصه می توان گفت پلکسی گلاس براق تر است در حالی که پلی کربنات ورق قوی تری محسوب می شود. هر دوی این ورق ها وزن شان کمتر از نیمی از وزن شیشه است و در عین حال خیلی قوی تر از شیشه محسوب می شوند. هر دوی این ورق ها را می توانید به سادگی تمیز کنید.

اکنون تفاوت این دو متریال را به صورت دقیق تر بررسی می کنیم.

پلی کربنات و پلکسی گلاس

تفاوت پلی کربنات با پلکسی در ساخت

برای ساخت ورق های پلکسی ، مونومر و کاتالیزور در قالبی گرم می شود و پس از آن مهر و موم شده و ریختن آن انجام می شود تا پلکسی گلاس به دست آید. به صورت کلی از 10 ساعت تا چند روز طول می کشد تا ورق های پلکسی گلاس خشک شوند.

روند تولید پلی کربنات با استفاده از پلیمریزاسیون توده ای و نیز سلول های دسته ای انجام می شود. برای این که شکل دلخواه پلی کربنات به دست آید، پلی کربنات ذوب شده را در قالبی ریخته و برای مدت 2 تا 4 ساعت در دمای مناسب نگه می دارند. تکنیک های اصلی که در ساخت پلی کربنات مورد استفاده قرار می گیرد قالب گیری تزریقی و اکستروژن می باشد.

تفاوت های ظاهری

پلکسی گلاس سطحی براق و شیشه ای مانند دارد و به آرامی سطح را می خراشد. شما می توانید آن را نرم کنید تا هر شکلی به خود بگیرد. پلی کربنات نسبت به پلکسی، سخت تر، پایدارتر، شفاف تر و سبک تر است.

حمل و نقل

این دو ماده در حمل و نقل هم شرایط متفاوتی دارند. جا به جایی پلکسی نسبت به پلی کربنات ساده تر و آسان تر است.

تفاوت پلی کربنات با پلکسی در لبه ها

پلکسی گلاس ها لبه های شیشه ای و شفافی دارد و می توان آن را جلا داد اما این موضوع برای ورق پلی کربنات قابل انجام نیست.

تفاوت در میزان انعطاف پذیری

پلکسی و پلی کربنات هر دو انعطاف پذیر هستند. بسته به این که پلکسی چه ضخامتی دارد ممکن است بشکند و یا ترک بخورد اما پلی کربنات در این زمینه خیلی مقاوم تر است.

تفاوت در میزان وضوح

پلکسی شفاف فوق العاده براق و ترانسپارنت می باشد و نور را به خوبی از خود عبور می دهند. پلی کربنات به این اندازه شفاف نیست و می تواند تا حدود 88 درصد نور را عبور دهد. شما می توانید پلکسی گلاس را صاف و براق کنید تا مجددا شفافیت اولیه را به دست آورد اما انجام این کار برای پلی کربنات امکان پذیر نیست.

 

نمیدانید چطور خرید کنید؟

فروشگاه روژان بزرگترین وارد کننده ورق های پلکسی در ایران باکمترین قیمت در ایران

با کلیک بر روی دکمه مقابل می توانید انواع ورق های پلکسی را مشاهده کنید و در صورت انتخاب با کارشناسان ما تماس بگیرید تا محصول مورد نظر شما را در کمترین زمان به دستتان برسانند.

 

تفاوت در مقابل آتش

پلی کربنات دارای گواهینامه b1 است که در واقع بالاترین حد محافظت در برابر آتش را نشان می دهد اما پلکسی گواهینامه b2 دارد. میزان مقاومت پلی کربنات در این مورد از پلکسی بیشتر است.

تفاوت پلی کربنات با پلکسی در نصب

برای نصب و ثابت نمودن این ورق ها می توانید از چسب های مختلفی استفاده کنید. پلکسی گلاس راحت تر می چسبد و سفت می شود زیرا اتصال در آن راحت تر انجام می شود.

تفاوت رنگ

پلکسی گلاس ها در طیف رنگی بسیار متنوعی تولید می شوند. این در حالی است که تنوع رنگ برای پلی کربنات محدودتر است هر چند همه رنگ های استاندارد را عرضه می کند. شفافیت رنگ در پلی کربنات به مرور زمان کم شده و ممکن است رو به زردی برود. پلکسی گلاس زنگی در دو نوع شفاف و مات می باشد.

های اکریلیک دکوراسیون خانه پلکسی روژان

تفاوت در قدرت

پلکسی و پلی کربنات هردو نسبت به شیشه قوی تر هستند. پلکسی 10 برابر قوی تر از شیشه است در حالی که این عدد برای پلی کربنات 100 می باشد! با این که پلی کربنات مستحکم تر از پلکسی است اما پلکسی ها برای اکثر نیازها به خوبی قابل استفاده هستند.

حفاظت در برابر اشعه های مضر خورشید

پلکسی گلاس در برابر اشعه های مضر خورشید مقاوم است در حالی که پلی کرینات این ویژگی را ندارد. اشعه ماوراء بنفش می تواند رنگ سطح ورق پلی کربنات را دچار آسیب کند.

تفاوت پلی کربنات با پلکسی در پولیش شدن

پلکسی گلاس را می توان به سادگی پولیش کرد اما این امکان برای پلی کربنات میسر نیست.

بازیافت

پلکسی گلاس قابل بازیافت است اما در مورد پلی کربنات این گونه نیست. بنابراین اگر محیط زیست برایتان اهمیتی دارد می توانید پلکسی گلاس را انتخاب نمایید.

قیمت

پلکسی گلاس معمولا قیمت کمتری نسبت به پلی کربنات دارد به شکلی که می تواند تا 35 درصد از آن ارزان تر باشد. برای استعلام قیمت پلکسی گلاس و پلی کربنات با کارسناسان مت در فروشگاه روژان در ارتباط باشید.

پلی کربنات یا پلکسی کدام بهتر است؟

شاید در آخر برایتان سوال پیش بیاید که کدام یک از این ورق ها برای استفاده بهتر است؟ همان طور که توضیح دادیم هر کدام از ورق های گفته شده مزایا و معایبی دارد. پس به صورت کلی نمی توان یکی از این ورق ها را پیشنهاد داد.

مقاومت ورق چقدر برایتان مهم است؟ چقدر می خواهید هزینه کنید؟ قرار است هر چند وقت یک بار ورق را بشویید؟

بسته به این که قرار است از ورق چه استفاده ای بکنید و چه انتظاری از آن دارید، باید نوع مناسب را انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *