بلاگ

ویژگی های تخصصی ورق های پلی کربنات

ورق های پلی کربنات

ویژگی های تخصصی ورق های پلی کربنات

تصمیم گیری در مورد اینکه آیا برای یک پروژه به ورق پلکسی گلاس اکریلیک نیاز دارید یا ورق های پلی کربنات نیمی از کار است بنابراین چگونه تصمیم می گیرید که  به چه نوع ورق پلی کربنات ی برای پروژه ای با تعداد زیادی از انواع موجود نیاز دارید ؟ ما برای کمک به شما اینجا هستیم تا به این طریق اطلاعات مفیدی را به شما انتقال دهیم. به طور کلی این ورق ها از پلکسی گلاس قوی تر هستند. سطح ضربه پذیری و مقاومت شیمیایی بالاتری دارند و می توان بدون ایجاد ترک خوردگی آن ها را سوراخ کرد. این مزایا تمام پلی کربنات های تخصصی را نیز پوشش می دهد اما کیفیت آن ها اغلب افزایش می یابد. در ادامه به بررسی هرچه بیشتر این مسئله خواهیم پرداخت.

ورق های پلی کربنات

ویژگی های بارز پلی کربنات آنتی استاتیک

یکی از سودمندترین ورق های پلی کربنات تخصصی موجود ، پلی کربنات آنتی استاتیک می باشد. این ورقه پلاستیکی که با نام پلی کربنات الکترواستاتیک نیز شناخته می شود با مخلوطی از فلز و پلاستیک پوشانده شده است تا از تولید الکتریسیته ساکن جلوگیری شود. پلی کربنات آنتی استاتیک یک انتخاب محبوب در برنامه های کاربردی برای ساخت و مونتاژ وسایل الکترونیکی همچون پوشش های خط نقاله ، پارتیشن های اتاق و سایر محیط ها به شمار می رود. لازم است بدانید عدم وجود این پوشش ها می تواند سبب ایجاد جرقه شود زیرا محیط هایی که به ان ها اشاره شد به دلیل نیروی موحود خطرناک می باشند.

پلی کربنات الکترواستاتیک همچنین از تجمع آلاینده هایی که می توانند باعث ایجاد بارهای ساکن شوند جلوگیری می کند. پوششی که باعث می شود ورق های پلی کربنات دارای خواص اتلاف الکترواستاتیکی باشد بر شفافیت پلاستیک اثری ندارد . و آن را برای کاربردهای داخلی و خارجی ایده آل می نماید.

ویژگی های پلی کربنات مقاوم در برابر سایش

ورق های پلی کربنات تخت دارای مقاومت در برابر ضربه هستند اما به راحتی می توان ان ها را خراش داد. با پلی کربنات مقاوم در برابر سایش می توانید مقاومت ضربه ای پلی کربنات را همراه با مقاومت سایشی شیشه داشته باشید. علاوه بر بهبود مقاومت در برابر خراش ، پلی کربنات های سایشی مقاومت بالایی نیز در برابر اشعه های فرابنفش دارند و از ایجاد هرگونه تغییر رنگ و زرد شدن ورق های پلی کربنات به دلیل قرار گیری در برابر نور خورشید جلوگیری می کنند. این ورق های تخصصی دارای فناوری پوشش هستند که منجر به کاهش زیادی از هزینه های نگهداری و ریسک می شود. پلی کربنات های مقاوم در برابر سایش را معمولا در مداری ، بیمارستان ها و سرپناه های اتوبوس ها مورد استفاده قرار می دهند.

ویژگی های پلی کربنات مقاوم در برابر گلوله

وقتی این ورق ها مورد اصابت گلوله قرار می گیرند احتمال شکستن ان ها زیاد است و همین امر سبب ایجاد مشکلات متعدد بسیاری خواهد شد. پلی کربنات مقاوم در برابر گلوله به طور ویزه ای برای محافظت در برابر ورود اجباری و ضربه های بالستیک مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع از پلی کربنات ها در اثر ضربه شکسته نمی شوند و به عنوان یک جایگزین فوق العاده برای شیشه ها شناخته می شوند. از دیگر مزیت های این نوع از ورق های پلی کربنات می توان به قیمت ایین و مقاومت بالای آن ها اشاره نمود که سبب شده اند تا به طور چشمگیری برای بانک ها و جواهرفروشی ها مورد استفاده قرار گیرند.

پلی کربنات های دارای درجه آتش سوزی

یکی دیگر از ورق های پلی کربنات محبوب ، پلی کربنات ضد حریق یا مقاوم در برابر آتش می باشد. که با دارا بودن درجه اتش سوزی می تواند شعله های آتش را هنگام احتمال آتش سوزی مهار نماید. پلی کربنات دارای درجه آتش سوزی پلی کربنات کم اشتعال نیز نامیده می شود. و از هر دو ورق شیشه و پلکسی گلاس قوق تر است. کاربردهای رایج پلی کربنات دارای درجه آتش سوزی شامل تولید روکش های تابلو برق ، دستگاه های الکتریکی ف تولید اجزای ناور هواپیما بر و … می شود.

ورق های پلاستیک مورد تایید FDA

برای کاربردهایی که نیاز به دستور العمل های سختگیرانه دارند مانند دستورالعمل های آماده سازی غذا پلی کربنات های تاییده شده FDA  بهترین گزینه به شمار می روند. این دسته از ورق های پلی کربنات دارای استانداردهای ویزه ای همچون NFS ,ANSI می باشند که تمامی ان ها نشان دهنده رعایت تمامی مقررات لازم در تولید این نوع ورق ها هستند. این ورق های تخصصی دارای مقاومت حرارتی فوق العاده ، ضربه پذیری بالا و استحکام می باشند اما در برابر اشعه های فرابنفش تایید نمی شوند. پلی کربنات های این چنینی معمولا نه تنها در آشپزخانه ها بلکه در کاسه ها ، سینی ها بیمارستانی و … نیزیافت می شوند. این نوع از پلاستیک ها تنها پلاستیک هایی هستند که برای موارد حساس مورد استفاده قرار می گیرند.

منبع :

https://www.acplasticsinc.com/informationcenter/r/specialty-polycarbonate-sheet-facts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *