بلاگ

مقاومت ورق پلکسی گلاس در برابر زلزله

ورق پلکسی گلاس و مقاومت در برابر زلزله

ورق پلکسی گلاس و مقاومت در برابر زلزله

امنیت برای همه مان موضوع مهمی است. ساختمان ها ازمتریال های مختلفی ساخته می شوند که برخی از آن ها بیشتر از بقیه می تواند امنیت ما را به خطر بیاندازد. می دانید که شیشه ها به دلیل این که سریع خرد شده ومی شکنند یکی از تهدیدات اصلی هنگام زلزله و دیگر بلایای طبیعی به شمار می آیند؟ پلکسی گلاس به عنوان جایگزین مناسب شیشه این خطرها را تا حد زیادی از بین می برد.

امنیت هنگام رخداد بلایای طبیعی

بلایای طبیعی را نمی توان پیش بینی کرد و راه گریزی هم از آن ها نیست.اما می توانیم با برخی تمهیدات لازم از آسیب های احتمالی جلوگیری کنیم.

علاوه بر این که باید نقاط امن منزل و محل کارتان را بشناسید مهم است که سعی کنید ساختمان از موادی ساخته شود که خطر کمتری هنگام این اتفاقات ایجاد کنند.

در صورتی که هنگام زلزله یا اتفاقات مشابه در خیابان و یا فضاهای روباز هستید باید سعی کنید از دیوارها، پنجره ها، درختان و هر آنچه احتمال ریزش دارد دور شوید. مثلا اگر در یک فضای سبز هستید باید سعی کنید در قسمتی از این فضا پناه بگیرید که کمترین خطر را می تواند در پی داشته باشد.

همچنین در صورت امکان دست ها را روی سر بگذارید و از سر به عنوان عضو حیاتی بدن محافظت کنید تا مانع از ضربه به آن شوید.

پلکسی امنیت تان را حفظ می کند

اگر نگاهی به اطراف بیاندازید قسمت های مختلفی از ساختمان ها با شیشه یا پلکسی گلاس ساخته شده است. پیشترها قبل از این که پلکسی جایش را در بازار پیدا کرده و به خوبی معرفی شود، شاهد استفاده فراوان از شیشه در دکوراسیون وساختمان سازی بودیم. امروزه پلکسی درهمه این زمینه ها جایگزین شیشه شده و مزایای زیادی هم نسبت به آن دارد.

 • پله های شیشه ای را می توان با پلکسی ساخت و امنیت را افزایش داد.
 • درب و پنجره و هر قسمت دیگری از منزل که نیاز به ماده ای شفاف و قابل دید مثل شیشه دارد، با پلکسی اجرا می شود.

 

نمیدانید چطور خرید کنید؟

فروشگاه روژان بزرگترین وارد کننده ورق های پلکسی در ایران باکمترین قیمت در ایران

با کلیک بر روی دکمه مقابل می توانید انواع ورق های پلکسی را مشاهده کنید و در صورت انتخاب با کارشناسان ما تماس بگیرید تا محصول مورد نظر شما را در کمترین زمان به دستتان برسانند.

 

دلایل امنیت بیشتر پلکسی نسبت به شیشه

خب گفتیم که از پلکسی به جای شیشه استفاده می شود اما این متریال چگونه می تواند باعث امنیت بیشتر ما شود؟

 • پلکسی سبک است. به عنوان مثال اگر سقف کاذب را با پلکسی بسازید به آسانی دچار مشکلی نمی شود. اما به هر حال زلزله و موارد مشابه می تواند باعث فروریختن و درهم شکستن همه چیز شود.
  در این حالت سبک بودن سقف کاذب یا هر مورد دیگری که با پلکسی ساخته شده احتمال آسیب را خیلی پایین می آورد. سبک بودن پلکسی از یک نظر دیگر هم مهم است.
  دور از جان اگر قسمت های مختلف ساخته شده با پلکسی در اثرزلزله و… فرو بریزد، به دلیل سبک تر بودن آن خیلی راحت تر از شیشه می توانید تکه ها را جمع و جور کنید و احتمال آسیب بیشتر به افراد و دیگر وسایل را کاهش دهید.
 • افراد زیادی به پله های شیشه ای علاقه مند هستند. می توانید تصور کنید به عنوان مثال 20 پله شیشه ای اگر بشکند و خرد شود چقدر می تواند خطر جانی داشته باشد؟
  پلکسی ها چندین برابر مقاوم تر از شیشه هستند یعنی ضربه ای که شیشه را به راحتی می شکند خیلی سخت می تواند به پلکسی آسیب برساند.
  اگر هم پلکسی بشکند مثل شیشه خرد نشده و لبه های آن تیز و برنده نمی شود. از این نظر هم پلکسی امنیت بیشتری دارد.
 • زلزله ممکن است باعث آتش سوزی هم بشود. ورق های پلکسی در آتش سوی خطری ایجاد نمی کند و تنها شکل ظاهری آن تغییر می کند.

دیگر مزایای پلکسی نسبت به شیشه

در مورد مزایای پلکسی نسبت به شیشه از نظر امنیت صحبت کردیم اما پلکسی هم چنان مزایای دیگری هم نسبت به شیشه دارد که خوب است از آنها آگاه باشید.

 • در طرح و رنگ های متنوعی تولید می شود.
 • قیمت مقرون به صرفه ای دارد.
 • عایق صوتی و حرارتی محسوب می شود.
 • در برابر تغییرات مختلف مانند تغییرات دما مقاوم است.
 • طول عمر بالایی دارد.
 • شفاف تر و در نتیجه زیباتر از شیشه است.

مقاومت پلکسی در برابر ضربه

وقتی از ایمنی بیشتر صحبت می کنیم مقاومت در برابر ضربه فاکتور مهمی است که باید بررسی شود. پلکسی ها به صورت کلی نسبت به شیشه مقاوم تر است. هر چه ضخامت پلکسی بیشتر باشد مقاومت آن هم بیشتر می شود. بسته به این که قرار است از پلکسی برای چه کاربردی استفاده کنید می توانید ضخامت های مختلف آن را تهیه نمایید.

مثلا برای ساخت لوازم تزئینی کوچک و ظریف استفاده از ضخامت های پایین می تواند انتخاب خوبی باشد اما اگر قرار است یک پلکان زیبا با پلکسی طراحی کنیم باید از پلکسی ضخیم استفاده کنید تا مقاومت کافی در برابر تردد و… داشته باشد.

مقاومت پلکسی در برابر فشار

در بلایای طبیعی مقاومت در برابر فشار پلکسی همیشه مورد توجه است. پلکسی کمی انعطاف دارد و همین موضوع باعث می شود اگر جسم سنگینی روی آن بیافتد نشکند و آسیبی نبیند. مقاومت در برابر فشار در پلکسی بیشتر از انواع مختلف شیشه است.

انواع ورق پلکسی گلاس

وقتی از کاربرد پلکسی به جای شیشه حرف می زنیم منظورمان معمولا ورق پلکسی شفاف است که از نظر ظاهری دقیقا شبیه به شیشه و شفاف هستند. به این ورق ها گاهی پلکسی گلاس شیشه ای هم می گویند. پلکسی ترانسپارنت هم شبیه به شیشه های رنگی است. البته پلکسی انواع بسیار بیشتری دارد که برای کاربردهای مختلف می توان از آن ها استفاده کرد. پلکسی رنگی، پلکسی مات، آینه پلکسی گلاس و.. از جمله انواع مختلف این ورق ها می باشد.

انواع مختلف این ورق ها در صنایع گوناگون، دکوراسیون، ساخت جعبه، تابلو، استند، پلاک و دیگر موارد مشابه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *