بلاگ

چگونه از پلکسی گلاس مراقبت کنیم؟

تمیز کردن پلکسی

چگونه از پلکسی مراقبت کرده  و آن را تمیز کنیم؟

معمولاً برای ساخت وسایل روزمره از محفظه های دوش گرفته تا رومیزی از پلکسی استفاده می شود ، پلکسی گلاس همچنین با نام اکریلیک نیز  شناخته می شود. این محصول  نسبت به شیشه های واقعی مزایای بسیاری دارد  اگرچه این دو از نظر ظاهری شباهت های زیادی به یکدیگر  دارند، اما  پلکسی گلاس سبک تر ، مقاوم تر و سخت تر است و به راحتی می توانید آن را در اندازه های مختلف برش داده و برای کاربردهای گوناگون به کار ببرید. شفافیت پلکسی از شیشه بیشتر است و بسیار راحت تر و بهتر از شیشه می توان آن را تمیز و شفافیت آن را برای همیشه نگه داشت.

هنگامی که صحبت از حفاظت و نگهدای  پلکسی گلاس می شود ، مطمئنا یک سری مشکلات است که ممکن است با آن روبه رو شده باشید و در صدد رفع آن مشکلات  برآمده باشید و در این بین گاهی موفق بوده و گاهی هم شکست خورده اید. در این مطلب ما قصد داریم شما را با نکاتی آشنا کنیم که با رعایت آن ها بتوانید با خیال راحت از محصولات پلکسی خود مراقبت کرده و به تمیز کردن آن بپردازید.

قبل از شروع ، شما باید بفهمید که از چه نوع تمیز کننده و پارچه ای بر روی پلکسی  خود استفاده کنید تا خاک ، گرد و غبار و لک ها را بدون ایجاد کوچک ترین خراش و مشکلی از روی سطح از  بین ببرد.  برای این کار کافی است با ما باشید و فقط کافی است نکات زیر را دنبال کنید.

پاک کردن گرد و غبار از سطح پلکسی

بهترین روش برای تمیز کردن گرد و غبار از سطح پلکسی گلاس رنگی استفاده از سشوار است. شما می توانید با سشوار گرد و غبار را از روی سطح پاک کنید. دقت داشته باشید که درجه سشوار را روی خنک ترین درجه تنظیم کنید و از باد گرم برای پاک کردن پلکسی از گرد و غبار به هیچ وجه استفاده نکنید. قبل از این که به پاک کردن سطح پلکسی از گردو غبار با پارچه بپردازید حتما گرد و غبار سطح آن را با این روش که گفتیم از بین ببرید بعد از آن اقدام به تمیز کردن با پارچه نرم و مرطوب کنید. زیرا بعضی مواقع اگر ذرات درشت غبار بر روی سطح باشد با کشیدن پارچه بر روی سطح باعث خراش افتادن پلکسی خواهد شد.

چگونه از پلکسی گلاس مراقبت کنیم

 

مراقبت از پلکسی در برابر خراش

همان طور که می دانید پلکسی  در رنگ ها و طرح های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال از شیشه پنجره ها گرفته تا گلخانه ها و شیشه کابین خلبان در هواپیما از پلکسی گلاس ساخته می شوند. یکی از مشکلات اصلی و حساسیت اکثر افرادی که از محصولات پلکسی استفاده می کنند خراش افتادن آن است. به دلیل این که پلکسی سطح نسبتا نرم و آسیب پذیر دارد در برابر شیشه مقاومتش نسبت به خراش افتادن بسیار کم است . بنابر این در هنگام تمیز کردن آن استفاده از پاچه های نرم و لطیف توسعه می شود.

همچنین هرگز از تمیز کننده ها  یا پاک کننده های شیمیایی یا سایر پاک کننده های مربوط به شیشه برای تمیز کردن پلکسی  استفاده نکنید (حتی اگر آنها سازگار با محیط زیست ، ارگانیک یا بدون بو باشند). اگر چیزی به سطح آکریلیک مانند برچسب چسب یا  جسمی دیگر چسبیده باشد ، از هیچ نوع حلال شیمیایی برای از بین بردن  آن لکه به هیچ وجه استفاده نکنید زیرا باعث خراش افتادن و کدر شدن سطح پلکسی خواهد شد.

استفاده از پاک کننده مناسب برای پاک کردن پلکسی

استفاده از پاک کننده مناسب در تمیز کردن و نگهداری پلکسی اهمیت زیادی دارد. به هیچ وجه از پاک کننده های حاوی آمونیاک برای تمیز کردن سطح پلکسی و محصولات ساخته شده با پلکسی استفاده نکنید. توصیه می شود که فقط از پاک کننده هایی استفاده کنید که به طور خاص برای تمیز کردن پلکسی تولید شده اند.

برای از بین بردن گردو غبار روی سطح به هیچ وجه از پارچه خشک و یا دستان خود استفاده نکنید . همواره این کار را با یک پارچه نرم ومرطوب  شده در آب ولرم استفاده نمایید.

از هرگونه مواد تمیز کننده ای که حاوی الکل ، آمونیاک  و  سایر مواد ساینده باشد ، خودداری کنید. الکل می تواند باعث ترک ریز در سطح پلکسی  شود. آمونیاک می تواند به سطح پلکسی  بخورد و آن را ابری یا حالت مه آلود کند.

هرگز از همان پارچه ای که سایر وسایل خانگی را با آن تمیز می کنید برای پاک کردن پلکسی استفاده نکنید زیرا این کار می تواند خاک ، گرد و غبار  و بقایای شیمیایی را که ممکن است به مواد آکریلیک شما آسیب برساند  و از وسایل خانگی بر روی پارچه چسبیده شده بر روی سطح اکرلیک بچسباند.  توصیه می کنیم برای  پاک کردن سطوح پلکسی  از یک پارچه جدید یا جداگانه استفاده کنید.

 

نمیدانید چطور خرید کنید؟

فروشگاه روژان بزرگترین وارد کننده ورق های پلکسی در ایران باکمترین قیمت در ایران

با کلیک بر روی دکمه مقابل می توانید انواع ورق های پلکسی را مشاهده کنید و در صورت انتخاب با کارشناسان ما تماس بگیرید تا محصول مورد نظر شما را در کمترین زمان به دستتان برسانند.

 

کاهش الکتریسیته ساکن در پلکسی

پلکسی یک هادی طبیعی جریان  برق است. بار الکتریسیته ساکن می تواند گرد و خاک و ذرات معلق در  هوا را به خود جلب کرده و باعث نشستن گرد و غبار بر روی سطح پلکسی شود. برای کاهش و از بین بردن الکتریسیته ساکن ، از یک پاک کننده ضد استاتیک برای پلکسی  با پارچه ای نرم استفاده کنید. با این کار شما می توانید به کاهش سطح الکتریسیته ساکن در پلکسی پرداخته و باعث کاهش جذب خاک  بر روی آن شوید.

مانع از گسترش ترک در سطح پلکسی شوید

ممکن است به دلایل مختلف در پلکسی گلاس ترک هایی را مشاهده کنید. ترک هایی که به مرور احساس می کنید دارند بیشتر می شوند. در این صورت برای این که از گسترش این گونه ترک های ریز جلوگیری نمایید، کافی است که یک سوراخ بسیار ریزی در انتهای ترک ایجاد نمایید. این کار مانع از گسترش و پخش ترک در نواحی دیگر می شود و در همان سطح باقی می مانند و در صورتی که صلاح بدانید می توانید به تعویض آن بپردازید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *