بلاگ

آموزش خم کردن پلکسی در منزل

خم کردن پلکسی گلاس

چگونه پلکسی گلاس را تا کنیم؟

پلکسی تاشو طیف وسیعی از امکانات را ارائه می دهد. در واقع گرما این نوع پلاستیک را بدون تغییر رنگ نرم می کند. این به شما این امکان را می دهد. که اشیاء زیبایی بسازید، از میز کنار تخت شفاف و کابینت پرسپکس رنگارنگ  تا جا لپ تاپ و تبلت در این مقاله، نکات و ترفندهای ضروری را برای شروع کار تا کردن پلکسی و ورق اکریلیک گردآوری کرده ایم. امیدواریم که با مطالعه این مقاله تکنیک ها و ترفند های خم کردن پلکسی گلاس آن را انجام دهید و از ساخت وسایل حاصل خلاقیت خود لذت ببرید.

لوازم مورد نیاز پلکسی تاشو:

 • سشوار یا رنگ سوز قابل تنظیم
 • یک فر با هوای گرم
 • دستگاه تاشو با رشته
 • انبر و بند
 • یک صفحه مقاوم در برابر حرارت برای گرم کردن در فر

اصول تا کردن ورق های پلکسی گلاس

 

 اصول تا کردن ورق های پلکسی گلاس

تا کردن پلکسی گلاس

توجه داشته باشید که می توانید هم صفحه پلکسی گلاس ریخته گری  و هم پلکسی گلاس اکسترود شده را خم کنید .با کمی تجربه و آماده سازی دقیق، نتایج عالی خواهید داشت. نیازی به حرفه ای بودن نیست، حتی مبتدی ترین علاقه مندان به کارهای DIY می توانند با خم کردن اکریلیک با استفاده از مشعل رنگ، کویل حرارتی یا اجاق همرفتی شروع کنند. قبل از تا زدن ورق اکریلیک حتما ورق محافظ را از دو طرف صفحه جدا کنید. ورق های محافظ  روی پانل ذوب نمی شود. همچنین بسیار مهم است که هنگام گرم شدن پلکسی گلاس را زیر نظر داشته باشید تا از گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری کنید.

پلکسی گلاس را با استفاده از حرارت تا کنید

حرفه ای ها اغلب برای خم کردن پلکسی گلاس  از فیلامنت یا سیم مقاومتی خمش استفاده می کنند. برای تا کردن پلکسی، ورق اکریلیک را روی یک رشته بلند و نازک قرار می دهند، خط چین دقیقا بالای سیم قرار می گیرد. این به این دلیل است که وقتی اکریلیک را تا 160 درجه سانتیگراد گرم می کنید، نرم می شود و به راحتی خم می شود. حتی اگر فرآیند ساده باشد، توصیه می شود با احتیاط ادامه دهید.

حتما اکرلیک را به آرامی و به آرامی تا کنید تا از پارگی مواد در قسمت بیرونی تاشو جلوگیری کنید. پس از تا کردن، اکریلیک را در قسمت بیرونی خط چین به طور مختصر گرم کنید تا به خوبی مهر و موم شود. در مرحله بعد، پس از اتمام، اجازه دهید پلکسی خنک شود و در شکل یا موقعیت مورد نظر قرار گیرد. پس از خنک شدن،پلاستیک شکل جدید خود را برای همیشه حفظ خواهد کرد.

ورق اکریلیک را با استفاده از سشوار تا کنید

اگر کویل یا فیلامنت گرمایشی ندارید، مطمئناً می توانید از سشوار، مشعل رنگ قابل تنظیم یا اجاق گاز همرفت استفاده کنید. اگر این روش را انتخاب می کنید، به یاد داشته باشید که ورق اکریلیک در یک منطقه بزرگتر انعطاف پذیر می شود، زیرا سشوار لزوما دقت کمتری نسبت به یک دستگاه مناسب دارد.

نکاتی برای تا کردن پلکسی گلاس با فر یا سشوار:

 • برای تا کردن پلکسی، قبل از گرم کردن پانل، حتماً فیلم محافظ را از دو طرف صفحه جدا کنید.
 • برای خم کردن پلکسی  گلاس خود با سشوار نیز توصیه می کنیم که نوک دستگاه را حداقل 5 سانتی متر از سطح ورق دور نگه دارید تا بیش از حد داغ نشود.
 • سشوار را به آرامی  در امتداد خط چین حرکت دهید و مطمئن شوید که به طور یکنواخت گرم شود، تا به سطح پانل آسیب نرساند.
 • گاهی اوقات، به یاد داشته باشید که لبه ورق اکریلیک را به آرامی بکشید تا انعطاف پذیری آن را بررسی کنید.
 • یک تخته چوبی را در کنار خط تاشو قرار دهید تا بتوانید پلکسی را با دقت گرم کنید و پلکسی را به تمیزترین و صاف ترین شکل ممکن تا کنید.

پلکسی گلاس را با فر کانوکشن تا کنید

 

تا کردن پلکسی گلاس

خم کردن پلکسی گلاس

 

با توجه به استفاده ای که در نظر دارید، می توانید اکریلیک را با استفاده از اجاق گاز همرفت نرم و خم کنید. بنابراین، ساخت حلقه های دستمال اکریلیک با استفاده از اجاق همرفت بسیار آسان است. البته این فقط یک مثال در میان مثال های فراوان است و  تقریباً بی پایان است.

توصیه عملی برای تا کردن ورق با اجاق همرفت:

 • هرگز برای تا کردن پلکسی، ورق اکریلیک را روی یک قفسه قرار ندهید، بلکه روی یک سینی صاف و مقاوم در برابر حرارت قرار دهید. در غیر این صورت به سطح پنل خود آسیب خواهید رساند.
 • سینی را در فر قرار دهید تا گرم شود و به تدریج گرم شود.
 • هنگامی که دمای آن به  (160 درجه سانتیگراد) رسید، اجازه دهید ورق اکریلیک به مدت 4 تا 5 دقیقه گرم شود. توجه داشته باشید که اگر با ورقه های نازک تر (تا 5 میلی متر) کار می کنید، این زمانرا باید کاهش دهید.
 • برای داشتن یک چین نظمی، ورق اکریلیک را روی سینی مقاوم در برابر حرارت بگذارید و آن را در امتداد یک نوار تا کنید.
 • برای خم کردن پلکسی گلاس ، پانل پلکسی را در موقعیت انتخابی ثابت نگه دارید تا کاملا خنک شود. سپس بدون تغییر شکل به شکل دلخواه باقی می ماند.

الهامات و ایده های بیشتر برای تاشو ورق اکریلیک

هنگامی که بر تکنیک تا کردن ورق اکریلیک مسلط شدید، گزینه هایی برای ساخت چیز های جدیدو مورد نیاز،  بی شمار هستند. شما می توانید با ساخت یک جا تبلت یا یک کاسه اکریلیک زیبا شروع کنید . هزاران نمونه از مبلمان وجود دارد که می توانید با تا کردن پلکسی گلاس بسازید.

منبع:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *