بلاگ

ساخت آکواریوم با طلق پلکسی گلاس

ساخت آکواریوم با پلکسی گلاس

یک آکواریوم پلکسی گلاس سفارشی بسازید

قبلاً هر وقت اسم آکواریوم را می شنیدیم بی تردید یک محفظه ی شیششه ای برای نگهداری ماهی و دیگر آبزیان به ذهنمان می رسید. اما امروز آکواریوم پلکسی گلاس جایگزین ثابت شده ای برای آکواریوم های شیشه ای است. ما در این مقاله قصد داریم تا روش ساخت آکواریوم پلکسی گلاس را آموزش دهیم. اگر شما هم قصد ساخت آکواریوم را دارید پس پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. برای آشنایی با پلکسی گلاس میتوانید مقاله پلکسی چیست را مطالعه کنید.

آیا می خواهید آکواریوم پلکسی گلاس خود را بسازید، اما نمی دانید از کجا شروع کنید؟ پیشنهاد می کنیم که کار ساخت آکواریوم پلکسی گلاس را با انتخاب مواد شروع کنید. شیشه های معمولی که برای ساخت آکواریوم استفاده می شوند، بسیار سنگین هستند.  یک آکواریوم شیشه ای با عرض یک متر با آب و ماهی حدود 400 کیلوگرم وزن دارد. ورق پلکسی هم قوی تر و هم سبک تر از شیشه است، هم نور بیشتری را از خود عبور می دهد و همچنین عایق عالی دارد. بنابراین  ایده آل برای آکواریوم است. مقاله ما تمام دستورالعمل های ساخت آکواریوم پلکسی را مرحله به مرحله به شما ارائه می دهد.

اقدامات قبل از شروع ساخت آکواریوم پلکسی

برای ساخت آکواریوم خانگی خود، کمی آمادگی لازم است. با مطالعه دقیق تمام دستورالعمل ها شروع کنید و با دقت کار کنید، زیرا مطمعناً نمی خواهید که آکواریوم  نشت کند و در کف اتاق سیل به راه افتد.

برای ساخت آکواریوم پلکسی گلاس چه چیز هایی نیاز است؟

آکواریوم پلکسی گلاس
مواد مورد نیاز برای ساخت آکواریوم

 

  • درزگیر پلکسی شفاف
  • نوار ماسک
  • دستکش های محافظ

پایه ای برای ساخت آکواریوم پلکسی شما

در این مقاله یک آکواریوم پلکسی با حجم 63 لیتر می سازیم. برای این کار از پلکسی شفاف با ضخامت 8 میلی متر استفاده می کنیم. ابعاد آکواریوم در اینجا 60 سانتی متر عرض، 35 سانتی متر ارتفاع و 30 سانتی متر عمق است. البته با توجه به نیاز خود می توانید این ابعاد را به دلخواه تنظیم کنید.

ابعاد ورق های پلکسی:

  • پایه: 1 ورق پلکسی شفاف به ضخامت 8 میلی متر (60 در 30 سانتی متر)
  • طرفین (طول): 2 × 8 میلی متر ضخامت ورق پلکسی شفاف (60 x 35 سانتی متر)
  • پانل های انتهایی: 2 × 8 میلی متر ضخامت ورق پلکسی شفاف (28.4 x 35 سانتی متر)

مرحله 1: در مورد اندازه آکواریوم خود تصمیم بگیرید

قبل از شروع ساخت آکواریوم پلکسی، مهم است که به دقت در مورد حجم و ابعاد آن فکر کنید. به عنوان یک قاعده کلی، هرچه آکواریوم بزرگتر باشد، صفحه پلکسی باید ضخیم‌تر باشد. برای  ساخت یک آکواریوم، بجای ورق پلکسی ارزان و شکننده ، از پلکسی ریخته‌گری استفاده کنید.

حجم آکواریوم ضخامت پلکسی
مخزن تا 100 لیتر ورق به ضخامت 8 میلی متر
مخزن تا 200 لیتر ورق به ضخامت 10 میلی متر
مخزن بیش از 200 لیتر ورق با ضخامت 12 میلی متر

نکته: به یاد داشته باشید که هنگام برنامه ریزی برای ساخت آکواریوم پلکسی گلاس خود ضخامت صفحه را در نظر بگیرید.

مرحله 2: صفحات پلکسی را برای  ساخت آکواریوم پلکسی خود سفارش دهید

پس از تعیین ابعاد آکواریوم پلکسی گلاس خود، ورق های پلکسی را سفارش دهید. لطفا توجه داشته باشید که ما به شما پیشنهاد می کنیم با استفاده از دستگاه های برش مخصوص که لبه های مرتب را تضمین می کنند، ورق ها را به اندازه دقیق مورد نیاز خود  رایگان برش دهید. این صفحات برای  چسب پلکسی آکریفیکس ایده آل هستند .

هنگامی که ورق های پلکسی شما تحویل داده شد، می توانید بلافاصله شروع به ساخت آکواریوم با پلکسی گلاس کنید. اگر می خواهید یک روکش عالی داشته باشید، می توانید لبه های قابل مشاهده در جلو و پشت آکواریوم را جلا دهید.

برای برش لیزری پلکسی میتوانید با کارشناسان ما در پلکسی روژان تماس بگیرید.

در صورتی که میخواهید خودتان پلکسی را برش بزنید مقاله برش پلکسی با دست را مطالعه کنید.

مرحله 3: از خراشیده شدن سطح پلکسی آکواریوم اجتناب کنید

ساخت آکواریوم آکواریوم پلکسی
مراحل ساخت آکواریوم

تمام برگ ها را روی یک سطح صاف و کاملاً عاری از چربی و آلودگی قرار دهید. همچنین توصیه می‌کنیم آن‌ها را روی پارچه‌ای نرم و نازک قرار دهید تا از خراشیدگی روی پلکسی جلوگیری کنید.
با برداشتن فیلم محافظ از یک طرف ورق پایه شروع کنید و داخل یک طرف را مشخص کنید. برای این کار، نوار ماسک را به فاصله 8 میلی متر از لبه هایی که چسبانده می شود، قرار دهید. برای جلوگیری از آسیب دیدن ورق پلکسی در اثر چسب اضافی، این عمل را روی تمام ورق ها تکرار کنید.

لطفا توجه داشته باشید: هنگام استفاده ازچسب ، هرگز چسب را پاک نکنید! با این کار لکه ای روی پلکسی ایجاد می شود که هرگز نمی توانید آن را پاک کنید. فقط بگذارید چسب در هوا خشک شود.

 

نمیدانید چطور خرید کنید؟

فروشگاه روژان بزرگترین وارد کننده ورق های پلکسی در ایران باکمترین قیمت در ایران

با کلیک بر روی دکمه مقابل می توانید انواع ورق های پلکسی را مشاهده کنید و در صورت انتخاب با کارشناسان ما تماس بگیرید تا محصول مورد نظر شما را در کمترین زمان به دستتان برسانند.

 

مرحله 4: آکواریوم خود را جمع آوری کنید

ساخت آکواریوم اکریلیک
چسباندن صفحات پلکسی

اکنون می‌توانید آکواریوم خود را روی یک سطح صاف و محکم جمع کنید. برای یک رندر بسیار دقیق و برای داشتن ضمانت رندر خوب، از سطح صاف و بلوک های ساپورت در زوایای قائم استفاده کنید. همانطور که در این مثال انجام دادیم، می‌توانید با استفاده از نوار پوششی ورق‌ ها را در موقعیت خود نگه دارید. همچنین توصیه می کنیم یک پارچه نرم و صاف روی سطح قرار دهید تا پلکسی از خراشیدن محافظت شود و روی میز کار یا میز شما با چسب پوشانده نشود. سپس یک بلوک نگهدارنده را روی ورقه زیرین قرار دهید و دستکش های محافظ خود را بپوشید تا از چسبیدن چسب به پوستتان جلوگیری شود.

 مطمئن شوید که سطح عاری از چسب و آلودگی  باشد

برای ساخت آکواریوم با پلکسی گلاس ، قبل از استفاده از چسب آکریفیکس ، سطح ورق پلکسی باید تمیز و کاملاً عاری از چربی باشد. برای انجام این کار، روی یک پارچه نرم و بدون پرز، برگ ها را با الکل پاک کنید. سپس چسب آکریفیکس را به یک طرف (سمت جلو) ورق پایه بزنید، سپس پانل کناری را روی پایه قرار دهید. با استفاده از تراز و بلوک های نگهدارنده یا چسباندن نوار، پانل کناری را روی پایه محکم کنید تا کاملاً عمود باشد. سپس اجازه دهید چسب حداقل 20 دقیقه سفت شود. آکریفیکس یک چسب  است که به لبه های دو ورق اجازه می دهد تا برای یک پیوند بسیار قوی حل شوند و با هم ادغام شوند.

بعد از 20 دقیقه دیوار جلو یا عقب را با دقت قرار دهید. برای این کار آکریفیکس را روی صفحه جلویی پانل جانبی که به تازگی وصل کرده اید و در امتداد وجه جلوی پایه اعمال کنید. پس از اتمام، دیوار پشتی را در کنار و پایه قرار دهید. آن را با بلوک های نگهدارنده محکم کنید و عمود بودن آن را بررسی کنید. سپس دیوار پشتی را با چسب محکم کنید و آن را در کنار هم قرار دهید.

20 دقیقه دیگر صبر کنید قبل از اینکه دیواره های دیگر را به همین ترتیب قرار دهید، به طوری که دیواره ها بسیار محکم شوند. می توانید آخرین پنل کناری و پنل جلویی را همزمان نصب کنید. اگر دو طرف اول را به درستی تراز کرده باشید، قرار دادن و چسباندن دو صفحه آخر آسان خواهد بود. سپس باید 3 ساعت صبر کنید تا آکریفیکس به درستی خشک شود.

مرحله 5: آکواریوم را تمام کنید

اجازه دهید آکواریوم شما حدود 6 ساعت خشک شود تا چسب کاملا خشک شود و کل دیواره ها و قسمت های مختلف  آن به خوبی ثابت شود. پس از گذشت این زمان، داخل آکواریوم را با یک درزگیر شفاف مناسب برای پلکسی ببندید. پس از 24 ساعت بالاخره می توانید از آکواریوم پلکسی گلاس خود استفاده کنید.

پیشنهاد می کنیم مقاله چگونه از پلکسی گلاس مراقبت کنیم؟ را مطالعه کنید تا روش های صحیح نگهداری از ورق های پلکسی را بیاموزید.

ساخت آکواریوم پلکسی گلاس
نمونه اتمام آکواریوم پلکسی

تزئین آکواریوم شما

همانطور که می بینید، ما در این مثال می خواستیم آکواریوم را سریع و آسان بسازیم، اما شما می توانید خلاقیت به خرج دهید و آن را متناسب با فضای داخلی خود تزئین کنید. فقط از تخیل خود استفاده کنید.

به عنوان مثال، می توانید با افزودن پس زمینه، آکواریوم پلکسی خود را جذاب تر کنید. ساده ترین راه استفاده از پوستر پس زمینه است. طرح های زیادی وجود دارد که به راحتی قابل اجرا هستند و می توانید هر چند وقت یکبار که دوست دارید آنها را تغییر دهید.

می توانید زمینه آکواریوم خود را به روش های مختلف با پلی استایرن، گچ و یا حتی رزین بسازید. یک پوستر پس زمینه رنگ اضافه می کند و به آکواریوم شما  عمق بیشتری می دهد. دستورالعمل ها را به دقت بخوانید و اجازه دهید خلاقیتتان به شما در این زمینه کمک کند. یک کشتی دزدان دریایی، یک صخره مرجانی… نمونه های زیادی وجود دارد. این به شما بستگی دارد.

آکواریوم خود را تمیز کنید

تمیز کردن بیرونی آکواریوم پلکسی با استفاده از پاک کننده آنتی استاتیک  و یک پارچه میکروفیبر آسان است . یک پاک کننده ضد الکتریسیته ساکن از خراشیدن و چسبیدن گرد و غبار به صفحات پلکسی شما جلوگیری می کند که باعث کثیف شدن آکواریوم شما می شود. فضای داخلی را مانند یک آکواریوم شیشه ای تمیز کنید. مراقب باشید از اسفنج هایی که بیش از حد ساینده هستند استفاده نکنید، زیرا سطح را خراش می دهند و شفافیت پانل های شما را تحت تاثیر قرار می دهند.

هنگامی که آکواریوم خالی است، می توانید داخل آن را با یک پاک کننده ضد الکتریسیته ساکن نیز تمیز کنید. به یاد داشته باشید که قبل از پر کردن مجدد آکواریوم آن را کاملاً بشویید تا چیزی داخل آن باقی نماند.

مطلب پیشنهادی: از بین بردن خش روی طلق و پلکسی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *