بلاگ

حکاکی روی پلکسی گلاس

حکاکی روی پلکسی

در سال های اخیر استفاده از ورق های پلکسی گلاس برای ساخت وسایل منزل، اکسوری،کتابخانه و وسایل تزئینی و حتی به جای شیشه نیز استفاده می شود. امروزه حکاکی روی پلگسی گلاس به شکل قابل توجهی افزایش یافته است. پلکسی گلاس به راحتی سوزانده می شود. حتی یکی از پرکاربردترین تکنیک ها برای کار روی سطح ورق اکریلیک ، حکاکی با  فرز درمل است. وقتی روی ورق پلگسی حکاکی می شود یک جلوه سه بعدی بسیار زیبا، به خصوص اگر پلکسی گلاس در نور قرار گیرد، به وجود می آید.

رندر به خصوص با صفحات کمی ضخیم تر (از 4 میلی متر) زیبا است. به شرطی که این کار را درست انجام دهید، یک تصویر بسیار زیبا خواهید داشت. حکاکی روی پلکسی یک کار ظریف و هنری است و. نیاز به تمرین دارد. در این مقاله چند ترفند و نکات مهم درمورد حکاکی روی پلکسی گلاس آورده ایم . پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

حکاکی روی پلکسی با فرز مینیاتوری درمل

نازک ترین ابزار حکاکی روی پلکسی گلاس فرز درمل یا چند ابزار مشابه است. دو نوع سر حکاکی برای حکاکی وجود دارد: فلزی (HSS) و سرامیکی. هر مدل  برای کار خاصی مناسب است. سرهای حکاکی فلزی معمولاً قطر کمتری دارند و برای ترسیم و اعمال جزئیات در حکاکی مناسب تر هستند. سرهای حکاکی سرامیکی سطح تماس بیشتری دارند و برای رنگ آمیزی سطوح استفاده می شوند. اما آنچه ک مهم است این است که هرچه با این ابزار راحت تر باشید، نتیجه بهتری خواهید گرفت.

حکاکی روی پلکسی گلاس

حکاکی روی ورقه های پلگسی گلاس

خنک کننده آب در حکاکی روی پلکسی گلاس

در کار حکاکی روی پلکسی گلاس مهم ترین چیز این است که سرعت ابزار خود را انتخاب کنید. سعی کنید سرعت را تا حد امکان پایین نگه دارید. دلیل آن ساده است:طلق آکریلیک  یک ترموپلاستیک است که وقتی خیلی داغ شود ذوب می شود. این یکی از خطرات و البته سختی های کار حکاکی است. مواد ذوب می شوند و سر حکاکی سپس به سطح می چسبد. معمولاً سرعت ایده آل برای سر حکاکی بین 1000 تا 2500 دور در دقیقه است.

برای اطمینان از سرمایش کافی و اتلاف گرما، مرطوب نگه داشتن صفحه توصیه می شود. می توانید از اسپری با آب لوله کشی و مقدار کمی مواد شوینده استفاده کنید. همچنین مراقب باشید که فشار زیادی به سر حکاکی نزنید، فشار زیاد اعمالی باعث ایجاد گرمای زیادی برای مقاومت مواد می شود. با این حال، اگر متوجه شدید که بقایایی پلکسی  روی سر فرز حکاکی است،  آن را در یک فنجان آب سرد خیس کنید. پلکسی گلاس سفت می شود و می توانید به راحتی آن را با انگشتان خود جدا کنید.

توجه: فراموش نکنید که ابتدا دستگاه خود را از برق بکشید!

انتقال طرح به پلکسی گلاس

روش های مختلفی برای انتقال طرح به پلکسی و حکاکی روی پلگسی گلاس وجود دارد. می توانید آزادانه نقاشی بکشید، طرحی را دنبال کنید یا با شابلون کار کنید. . مهم نیست طرح شما چگونه ایجاد شده است. می توانید در اینترنت برای عکس مورد نظرتان جستجو کنید یا خودتان چیزی بکشید. سپس طرح خود را چاپ کنید، آن را بر روی ورق چاپ شده خود ببرید و روی پلکسی یا زیر آن قرار دهید. از نوار چسب برای محکم کردن الگوی لبه‌های ورق اکریلیک استفاده کنید.

 

نمیدانید چطور خرید کنید؟

فروشگاه روژان بزرگترین وارد کننده ورق های پلکسی در ایران باکمترین قیمت در ایران

با کلیک بر روی دکمه مقابل می توانید انواع ورق های پلکسی را مشاهده کنید و در صورت انتخاب با کارشناسان ما تماس بگیرید تا محصول مورد نظر شما را در کمترین زمان به دستتان برسانند.

 

اکنون می توانید خطوط کلی را روی پلکسی بکشید. ابزار خود را بردارید و یک سر حکاکی HSS  را روی فرز خود قرار دهید. به سادگی می توانید روی کاغذ حکاکی کنید. در یک نقطه از کاغذ اطراف جدا می شود. پس به خاطر داشته باشید که آن را بردارید تا در کار شما اختلال ایجاد نکند. همچنین کار از درون به بیرون را در نظر بگیرید. هنگامی که انتقال طرح کامل شد، می توانید شروع به پر کردن طرح کنید. در این زمان از کار، باید بشقاب را با آب تازه کنید. پر کردن با سر حکاکی سرامیکی بزرگتر انجام می شود.

به خاطر داشته باشید که برای حکاکی روی پلکسی گلاس و شیشه اکریلیک، هرچه خودتان طرح های بهتر و خلاقانه تری انتخاب کنید، نتیجه بهتری خواهید گرفت. بنابراین سعی کنید که همیشه  برای بهتر شدن تمرین کنید و بروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *