بلاگ

جایگزین شیشه پنجره، بهترین طلق پلاستیکی جایگزین شیشه چیه؟

پلکسی جایگزین شیشه

پلکسی جایگزین شیشه های سنتی

پلکسی گلاس و شیشه هر دو از جمله موادی هستند که کاربردهای زیادی در زندگی روزمره ما دارند و از نظر ماهیت هم شبیه یکدگیر هستند. هر دو شفاف بوده و قادر هستند به زیبایی و روشنایی محیط بیفزایند. پلکسی در واقع از موادی پلاستیکی ساخته می شود که شفافیت بالا دارد و می تواند در برابر حرارت نرم و پایدار باشد و در موقع سرما و خنک شدن سفت گردد. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با پلکسی و کاربردهای آن مقاله پلکسی چیست؟ را مطالعه کنید.

پلکسی به سبب ویژگی های بی نظیری که دارد می تواند جایگزینی عالی به جای شیشه باشد.  نام دیگر پلکسی گلاس، اکریلیک می باشد. شیشه های اکریلیک اغلب به عنوان جایگزینی برای شیشه های چند لایه انتخاب می شوند.

پلکسی شفاف و روکش دار  بسیار شفاف است و می تواند در برابر فشارهای زیاد مقاومت کنند. این شیشه های پلاستیکی برای کاربردهایی مانند آکواریوم در موزه های دریایی و پنجره های قایق ها و زیر دریایی ها و همچنین برای ساختن استخرهای شیشه ای و پنجره و شیشه های کابین خلبان در هواپیما و …  مورد استفاده قرار گیرند.

چرا پلکسی گلاس بسیار محبوب است؟

پلکسی گلاس به دلیل مزایای آن نسبت به شیشه معمولی در درجه اول محبوبیت قرار دارد. زیرا قوی تر ، سبک تر ، کار با آن  راحت تر است و انتقال نور آن بسیار بیشتر است. توجه به ورق های بسیار نازک نکنید که زیاد فرقی بین شیشه و پلکسی وجود ندارد  در مدل های ضخیم تر ، می توانید به وضوح مشاهده کنید که پلکسی گلاس بسیار روشن تر از شیشه عمل می کند.

نمونه آن در ساخت آکواریوم های بزرگ (مانند باغ وحش ها و پارک های خانوادگی) ،  ضخامت شیشه های پلکسی گلاس گاهی به  30 سانتی متر می رسد در این حالت است که شیشه در برابر پلکسی از نظر انتقال نور و شفافیت ضعیف تر عمل می کند با وجود ضخامت بسیار زیاد ، ورق اکریلیک باعث تغییر رنگ یا تغییر شکل نمی شود.. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با کاربردهای پلکسی در ساختمان مطلب کاربرد پلکسی گلاس در ساختمان‌های مسکونی را مطالعه کنید.

پلکسی همچنین به عنوان یک ماده در فضای باز ، به عنوان مثال برای ساخت شیشه جلو خودرو ، کابین هواپیما  و پنجره مناسب است. محکم و انعطاف پذیر است. برای مثال بخاطر هیجان زیاد و یا لگد و ضربه ای که فرزندان شما ممکن است به آن وارد کنند به راحتی نمی شکند و باعث خرد شدن و ریز شدن و پخش شدن خرده شیشه های آن مانند شیشه معمولی نمی شود که به دست و پا برود و باعث دردرسر شود.

دومین دلیل محبوبیت پلکسی گلاس ، در دسترس بودن زیاد آن است. برای هر  بودجه ای پلکسی گلاس وجود دارد. همچنین تنوع رنگی آن از دیگر دلایل محبوبیت پلکسی گلاس نسبت به شیشه است.

شاید دوست داشته باشید این مطلب راهم مطالعه کنید: آموزش تعویض شیشه با پلکسی

 

محبوبیت پلکسی در پنجره

 

مزایای استفاده از پلکسی  به جای شیشه

ویژگی های خاص پلکسی گلاس سبب می شود که به عنوان یک جایگزین مناسب برای شیشه های معمولی در نظر گرفته شود. از مزیت های اصلی استفاده کردن از پلکسی به جای شیشه این است که در برابر ضربه مقاوم است و به راحتی شکسته و خرد نمی شود. در عوض شیشه به راحتی می شکند و خرد شده و از نظر ایمنی بسیار پایین تر از پلکسی گلاس قرار دارد. در مقاله ورق پلکسی گلاس با کیفیت چه ویژگی هایی دارد؟ به بررسی کامل ویژگی های پلکسی پرداخته ایم.

به واقع پلکسی گلاس از شیشه در حدود 30 برابر قوی تر است. اما با این حال بسیار سبک وزن بوده و به راحتی می توان آن را جابه جا کرد. در ادامه به بررسی برخی از مزایای استفاده از پلکسی گلاس به جای شیشه می پردازیم:

انتقال نور بیشتر توسط پلکسی گلاس

از دیگر مزایای استفاده از پلکسی به جای شیشه این است که می تواند به راحتی نور را عبور دهد. انتقال نور پلکسی گلاس از شیشه بسیار بهتر و بیشتر است و شفاف تر از شیشه می باشد.

حتی استفاده از پلکسی گلاس با ضخامت های بیشتر، باز هم امکان عبور نور بیشتری نسبت به شیشه های معمولی با همان ضخامت فراهم می شود. از نظر قیمت هم باید بگوییم که پلکسی گلاس از شیشه ارزان تر بوده و این یکی دیگر از مزیت های استفاده از پلکسی به جای شیشه به شمار می رود.

پلکسی از شیشه شفاف تر است و اجازه ورود نور بیشتری به خانه را می دهد. در مناطقی که نور خورشید چندان زیاد  نیست و باید استفاده از نور طبیعی به حداکثر برسد ، استفاده از پلکسی گلاس در پنجره ها جایگزین بهتری از شیشه  است. همچنین در شرایط کم نور مانند  قرار گرفتن منزل و یا سمت پنجره خانه در زیر یک درخت سایه دار( برای نمونه ) استفاده از پلکسی گلاس بهتر از شیشه است.

 

پلکسی و انتقال نور بیشتر

 

مقاومت پلکسی نسبت به شیشه

پلکسی از مقاومت بیشتری نسبت به شیشه برخوردار است و در هنگام قرار گرفتن در معرض فشار زیاد  شکسته نمی شود.  استحکام ضربه ، ماندگاری و کاربرد بالای پلکسی گلاس آن را حتی در شرایطی که جان انسان در معرض خطر باشد ، به عنوان ماده ایده آل تبدیل می کند. این ویژگی باعث می وشد که در  پنجره های زیر دریایی در اعماق دریا شیشه های پلکسی  استفاده کرد.

پنجره های پلکسی گلاس مقاومت بسیار بیشتری در برابر خرد شدن نسبت به پنجره های شیشه ای با ضخامت معادل دارند. برای ایجاد یک ترک در یک پنجره   پلکسی گلاس، در مقایسه با یک شیشه ، نیروی بیشتری نیاز دارید. و اگر پنجره پلکسی گلاس شکسته شود ، مانند شکستن شیشه خرد نمی شود و خطر پرتاب خرده شیشه ها به اطراف وجود نخواهد داشت. در مقاله آیا پلکسی ضد گلوله است؟ بطور کامل در رابطه با مقاومت پلکسی در برابر ضربه و فشار صحبت کرده ایم.

پنجره های پلکسی گلاس برای مکان هایی که کودکان بازی می کنند  و معمولا خطر  افزایش خطر شکستگی شیشه بیشتر است و یا در شرایطی که شرایط آب و هوایی مانند طوفان تگرگ باعث ایجاد ترک بر روی شیشه می شود در این صورت بسیار ایده آل و مناسب خواهد بود.

وزن پلکسی گلاس در مقابل شیشه

شیشه پلکسی از چگالی کمتری برخوردار هستند  که چگالی آن می تواند از 1150-1190 کیلوگرم بر متر مربع باشد. این کمتر از نیمی از چگالی شیشه است که از 2400 تا 2800 کیلوگرم در مترمربع متغیر است. از این رو حمل و نقل و مونتاژ  مواد ساخته شده با پلکسی گلاس آسان تر و ارزان تر از شیشه  خواهد بود.

 

کار با پلکسی گلاس آسان است

اگر پلکسی جایگزین شیشه شود کار با پلکسی نسبت به شیشه بسیار آسان تر خواهد بود. وزن آن سبک تر بوده و تقریبا نصف شیشه است و اگر خودتان هم در حال تعویض شیشه باشید به راحتی با یک سری ابزارهای ساده قادر خواهید بود این کار را انجام دهید.

به آسانی برش آن  انجام می شود و احتمال ترک خوردگی و شکستن در موقع برش وجود ندارد. بنابر این با تهیه یک سری از ابزارهای ساده مخصوص این کار می توانید به راحتی پنجره های پلکسی را تعویض کنید.

در مطلب برش پلکسی گلاس چگونه انجام می شود؟ آموزش نحوه برش پلکسی با انواع ابزارها داده شده است .

 

نمیدانید چطور خرید کنید؟

فروشگاه روژان بزرگترین وارد کننده ورق های پلکسی در ایران باکمترین قیمت در ایران

با کلیک بر روی دکمه مقابل می توانید انواع ورق های پلکسی را مشاهده کنید و در صورت انتخاب با کارشناسان ما تماس بگیرید تا محصول مورد نظر شما را در کمترین زمان به دستتان برسانند.

 

تنوع رنگ پلکسی

پلکسی گلاس در رنگ های مختلفی وجود دارد.  رایج ترین رنگ های پلکسی رنگی: قرمز ، آبی ، سبز ، نارنجی زرد و قهوه ای است. بنابر این تنوع رنگ پلکسی گلاس بسیار زیاد بوده و هر کسی با هر سلیقه ای می تواند پلکسی مورد نظر خود را سفارش دهد.

در پلکسی روژان انواع پلکسی رنگی شفاف و مات در رنگ های متنوع موجود می باشد. برای خرید هر یک از محصولات زیر بر روی آن کلیک کنید:

پلکسی گلاس آبی

پلکسی گلاس زرد

پلکسی گلاس سبز

پلکسی گلاس قرمز

پلکسی گلاس نارنجی

 

مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش

در  فضای باز پلکسی جایگزین شیشه می تواند باشد . زیرا در فضای باز مواد در معرض اشعه ماوراء بنفش یا uv  خورشید قرار می گیرند. پلکسی گلاس جایگزین شیشه  یکی از گزینه های رایج برای استفاده در فضای باز است. زیرا می تواند در برابر اشعه uv مقاومت بالایی از خود نشان دهد.

شاید برخی بر این عقیده هستند که پرتو های uv باعث می شوند که لعاب پلکسی گلاس زرد رنگ شود، اما در جواب باید بگوییم که به هیچ وجه این گونه نیست . شاید اگر جنس و کیفیت  پلکسی گلاس معمولی و ضعیف باشد نتواند مقاومت خوبی در برابر اشعه ماوراء بنفش داشته باشد اما پلکسی گلاس و سایر مارک های مشهور حتی در برابر اشعه ماوراء بنفش نیز مصون هستند. این نوع محصولات با کیفیت حداکثر 30 سال توسط تولید کننده تضمین می شوند.

پیشنهاد می کنیم قبل از خرید ورق پلکسی مطلب ورق پلکسی گلاس با کیفیت چه ویژگی هایی دارد؟ را مطالعه کنید.

شیشه ایمنی از چندین لایه لعاب معدنی تشکیل شده است که توسط لمینت پلاستیکی از هم جدا شده اند. لمینت های پلاستیکی معمولی در برابر UV مقاوم نیستند و به خصوص در برابر رطوبت بسیار حساس هستند.

 

پلکسی ضد uv

 

نکاتی کاربردی در استفاده از پلکسی گلاس

سطح پلکسی گلاس نرم تر بوده  و راحت تر از شیشه خراشیده  می شود.  بنابر این توصیه می شود جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به آن و خراشیده شدن سطح آن از دستمال مناسب و نرم برای تمیز کردن آن استفاده کنید. از بین بردن لکه ها  و تمیز کردن  و صیقل دادن سطح پلکسی گلاس بسیار راحت تر از شیشه است. روس های نگهداری و تمیز کردن پلکسی در مطلب چگونه از پلکسی گلاس مراقبت کنیم؟ توضیح داده شده است.

در این مطلب سعی کردیم توضیحات نسبتاً کاملی در خصوص این که چرا باید به جای شیشه از پلکسی استفاده کنیم خدمت شما همراهان گرامی و مخاطبان عزیز سایت پلکسی روژان ارائه دهیم. جهت خرید انواع پلکسی می توانید به صفحه محصولات پلکسی مراجعه کرده و محصول مورد نظر خود را از فروشگاه خریداری کنید.

در رابطه با این مطلب خوشحال میشویم هر نظر یا سوالی دارید را از طریق فرم زیر ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *